29 listopada 2017

Wedle statystyk rokrocznie rośnie liczba Polaków, którzy wypełniają i składają PIT przez Internet. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego co roku decydujemy się na samodzielne rozliczenie deklaracji podatkowej drogą elektroniczną? Z jakich narzędzi powinniśmy korzystać, aby bezpiecznie złożyć PIT online. Rozliczenie PIT 2017 przez Internet Od 2008 roku Polacy mają możliwość wypełniania druków PIT za pomocą … Czytaj dalej PIT przez Internet – rozliczenie roczne online

21 listopada 2017

Wiele osób spotyka sytuacja, w której muszą szybko sprzedać mieszkanie. Powodem często jest remont nowej nieruchomości, problemy ze spłatą kredytu hipotecznego lub rozwód małżonków. W każdej z tych sytuacji i w wielu innych właścicielom zależy na szybkim uzyskaniu środków pieniężnych w zamian za nieruchomość. Sprzedaż mieszkania, domu czy nawet działki to jednak nie jest proces … Czytaj dalej Jak sprzedać szybko mieszkanie?

20 listopada 2017

Osoby sprzedające mieszkanie rozliczają się w 2018 roku na podstawie druku PIT-39. Stawka podatku wynosi 19% od dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Jak obliczyć podstawę opodatkowania? Podstawą opodatkowania w przypadku sprzedaży mieszkania nie jest kwota sprzedaży, ale nasz zysk. Oblicza się go odejmując od kwoty sprzedaży cenę zakupu. Przykładowo: Kupiliśmy w 2014 roku mieszkanie za 270 … Czytaj dalej Ile zapłacę podatku od sprzedaży mieszkania?

7 listopada 2017

7 listopada 2017

7 listopada 2017

7 listopada 2017

7 listopada 2017

W deklaracji podatkowej PIT-39 możliwe jest zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli podatnik przeznaczył przychód ze zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe. Na realizację tych celów podatnik ma dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. W deklaracji należy wykazać kwotę zwolnienia. Oprócz opisanej wyżej … Czytaj dalej Jakie ulgi obowiązują w PIT-39?

7 listopada 2017

Aby uniknąć zapłaty podatku od nieruchomości lub praw majątkowych, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Warunek jest następujący – osoba sprzedająca nieruchomość powinna w ciągu dwóch lat przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Zaliczają się do nich np.: zakup domu lub mieszkania, zakup gruntu pod budowę oraz prawa użytkowania. Można też spłacić pożyczkę lub … Czytaj dalej Kiedy nie zapłacimy podatku za sprzedaż mieszkania?

7 listopada 2017

Zgodnie z informacją zawartą na PIT-39, jeśli w roku podatkowym sprzedałeś nieruchomość kupioną lub wybudowaną po 31 grudnia 2008 r. bądź też nabyte po tej dacie prawa majątkowe, Twoim zadaniem jest złożenie deklaracji PIT-39. Przychód z takiej sprzedaży jest opodatkowany podatkiem ryczałtowym, który wynosi 19%. Za datę zakupu uważa się dzień podpisania aktu notarialnego, natomiast … Czytaj dalej Kiedy musimy wypełnić PIT-39?

7 listopada 2017

Przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem ryczałtowym, który wynosi 19 proc. Stawka podatku nie zależy od tego, jakie jeszcze przychody otrzymał podatnik rozliczający sprzedaż nieruchomości. Podstawę opodatkowania w PIT-39 stanowi przychód, do którego nie należą koszty sprzedaży. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest jej wartość, określona w umowie, pomniejszona o koszty … Czytaj dalej Jak obliczyć podstawę opodatkowania w PIT-39?