Rozliczenie roczne PIT

PIT-36 dla działalności gospodarczej

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, których zarobki są opodatkowane według skali podatkowej, mają obowiązek rozliczać się z fiskusem na formularzu PIT-36. Ta deklaracja podatkowa jest przeznaczona dla wszystkich tych, którzy w roku podatkowym choćby część przychodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika.

Jeśli zatem prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, musisz złożyć w urzędzie skarbowym PIT-36. Przy skali podatkowej obowiązuje podatek w wysokości 18%, a w przypadku nadwyżki dochodu powyżej 85 528 zł – opodatkowanie według stawki 32%.

Nie wszyscy wypełniają PIT-36

Deklaracji PIT-36 nie składają natomiast ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczanie ryczałtem ewidencjonowanym ani też podatnicy rozliczający działalność gospodarczą prowadzoną liniową.

W przypadku zastosowania ryczałtu należy złożyć w urzędzie PIT-28, chyba że podatnik prowadzi dwa rodzaje działalności – jedną opodatkowaną według skali 18-32%, a drugą – opodatkowaną ryczałtem. Wówczas podatnik jest zobowiązany rozliczyć się na dwóch deklaracjach – PIT-28 oraz PIT-36. Z kolei w przypadku rozliczania działalności prowadzonej liniowo rozliczenie liniowe musi objąć całość dochodów z firmy, ponieważ nie można łączyć opodatkowania podatkiem liniowym i według skali. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia w urzędzie formularza PIT-36L.

Rozlicz PIT
w 5 minut!

Miej PITa z głowy!

Skorzystaj z bezpłatnego, polecanego programu do wypełniania PIT.
Rozlicz się bezpieczenie za 2017 rok.

Ponad 1 000 000
rozliczonych PITów!

Zobacz dlaczego ludzie korzystają z naszego programu do wypełniania PIT. Oto kilka przykładowych opinii o Doktor PIT: