Rozliczenie roczne PIT

Kto powinien wypełnić PIT-38?

Deklarację PIT-38 zobowiązani są złożyć ci, którzy w 2017 roku otrzymali dochody kapitałowe. Formularz przeznaczony jest dla podatników prywatnie zajmujących się obrotem papierami wartościowymi lub zbywających udziały w spółkach. Nie dotyczy natomiast tych, którzy otrzymują zyski kapitałowe w ramach działalności gospodarczej. Podatek dochodowy od zysków kapitałowych wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Podstawą wypełnienia deklaracji PIT-38 jest często PIT-8C, który dostarcza biuro maklerskie obsługujące rachunek inwestycyjny podatnika. W przypadku, gdy nastąpiła zmiana rachunku w roku 2017, PIT-8C może nie obejmować wszystkich kosztów nabycia papierów wartościowych. Dlatego też warto przeanalizować kwoty wynikające z informacji podatkowej.

Czym jest PIT-8C?

PIT-8C to „Informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych w roku 2017”. Jeżeli podatnik posiada kilka rachunków maklerskich w różnych biurach, wówczas z każdego z nich powinien otrzymać odrębny PIT-8C. Takie same formularze otrzymuje urząd skarbowy podatnika. PIT-38 służy natomiast ogólnemu rozliczeniu. Oznacza to, że podatnik przenosi odpowiednie dane z formularzy PIT-8C na jeden druk PIT-38.

Jeżeli natomiast sprzedaż udziałów odbywa się poza rachunkiem inwestycyjnym, podatnik ma obowiązek samodzielnie wypełnić PIT-38. W deklaracji należy wykazać również niezwolnione z opodatkowania przychody zagraniczne, które podatnik uzyskał w 2017 roku.

Deklarację PIT-8C należy dostarczyć podatnikowi do końca lutego 2018 roku. Natomiast PIT-38 podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2018 r.

Rozlicz PIT
w 5 minut!

Miej PITa z głowy!

Skorzystaj z bezpłatnego, polecanego programu do wypełniania PIT.
Rozlicz się bezpieczenie za 2017 rok.

Ponad 1 000 000
rozliczonych PITów!

Zobacz dlaczego ludzie korzystają z naszego programu do wypełniania PIT. Oto kilka przykładowych opinii o Doktor PIT: