Rozliczenie roczne PIT

Kiedy warto skorzystać z podatku liniowego?

Forma liniowa polega na płaceniu podatku od dochodu wyłącznie według stawki 19%. Niezależnie od wartości zarobku uzyskanego z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, stawka podatku zawsze jest taka sama.

Jako że ta forma opodatkowania nie zakłada wynoszącej 32% stawki podatku od nadwyżki ponad 85 528 zł dochodu, jest ona w szczególności korzystna dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają w ciągu roku wysokie dochody.

Komu opłaca się podatek liniowy?

A zatem z podatku liniowego warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy roczny dochód firmy wynosi przynajmniej około 100 000 złotych. Warto jednak mieć na uwadze to, że sporządzając przeznaczony dla przedsiębiorców stosujących podatek liniowy formularz PIT-36L, nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko.  PIT-36L jest więc korzystny dla tych osób, które rozliczają się indywidualnie.

Na podatek liniowy warto zdecydować się także wtedy, gdy nie korzysta się z ulgi na Internet ani z ulgi na dzieci, ponieważ są one przeznaczone wyłącznie dla osób i firm, które wybrały rozliczanie się według skali podatkowej.

PIT-36L + PIT-37

PIT-36L jest też korzystny wtedy, gdy podatnik oprócz dochodów z działalności gospodarczej uzyskuje inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, np. z tytułu umowy o pracę. Musi on wtedy złożyć dwie różne deklaracje podatkowe, czyli PIT-36L i PIT-37, ale w PIT-37 może odliczyć te ulgi, które nie są przewidziane dla podatku liniowego. 

Rozlicz PIT
w 5 minut!

Miej PITa z głowy!

Skorzystaj z bezpłatnego, polecanego programu do wypełniania PIT.
Rozlicz się bezpieczenie za 2017 rok.

Ponad 1 000 000
rozliczonych PITów!

Zobacz dlaczego ludzie korzystają z naszego programu do wypełniania PIT. Oto kilka przykładowych opinii o Doktor PIT: