Rozliczenie roczne PIT

Kiedy nie zapłacimy podatku za sprzedaż mieszkania?

Aby uniknąć zapłaty podatku od nieruchomości lub praw majątkowych, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Warunek jest następujący – osoba sprzedająca nieruchomość powinna w ciągu dwóch lat przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Zaliczają się do nich np.: zakup domu lub mieszkania, zakup gruntu pod budowę oraz prawa użytkowania. Można też spłacić pożyczkę lub kredyt, zaciągnięte na własne cele mieszkaniowe.

Ulga mieszkaniowa dotyczy także nieruchomości znajdujących się na terenie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Nie można natomiast skorzystać z ulgi, gdy zakupiona nieruchomość przeznaczona będzie na cele rekreacyjne.

Czas na skorzystanie ze zwolnienia i przeznaczenie zysku ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe jest ograniczony. Zgodnie z przepisami jest to nie więcej niż dwa lata. Okres ten liczy się jednak od końca roku, w którym nieruchomość znalazła nowego nabywcę.

Niezwykle ważne jest, by dotrzymać określonego terminu. Osoba, która złożyła deklarację, lecz nie wydała pieniędzy na cel uprawniający do zwolnienia w określonym terminie, naraża się na konsekwencje. Będzie musiała zapłacić zaległy podatek z odsetkami za zwłokę.

Co uprawnia do ulgi mieszkaniowej?

Do ulgi mieszkaniowej uprawnia zakup m.in.: domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego lub udziału w takim budynku, mieszkania lub udziału w nim, gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w nim, a także gruntu, który w ciągu dwóch lat od zakupu stanie się działką budowlaną.

Zwolnienie można uzyskać również w razie budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu własnego budynku mieszkalnego.

Rozlicz PIT
w 5 minut!

Miej PITa z głowy!

Skorzystaj z bezpłatnego, polecanego programu do wypełniania PIT.
Rozlicz się bezpieczenie za 2017 rok.

Ponad 1 000 000
rozliczonych PITów!

Zobacz dlaczego ludzie korzystają z naszego programu do wypełniania PIT. Oto kilka przykładowych opinii o Doktor PIT: