Rozliczenie roczne PIT

Kiedy należy wpłacać zaliczki w PIT-28?

Podatnicy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania swoich dochodów, są zobowiązani co miesiąc wpłacać odpowiednio wyliczone zaliczki do urzędu skarbowego.

Według stosownych przepisów osoby, które zdecydowały się opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mają obowiązek obliczać za każdy miesiąc kwotę ryczałtu i wpłacać ją na rachunek właściwego dla nich urzędu skarbowego. Ostateczny termin wpłaty tej kwoty to 20. dzień każdego następnego miesiąca, a za grudzień – termin złożenia zeznania.

Do kiedy złożyć rozliczenie roczne PIT-28?

Terminem złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT-28 jest 31 stycznia każdego roku następującego po roku podatkowym. Do tego dnia wszyscy podatnicy, którzy wybrali ryczałt, muszą złożyć w urzędzie skarbowym PIT-28. Na tym druku należy wpisać wysokość uzyskanego przychodu, wysokość dokonanych odliczeń oraz kwotę należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Należy pamiętać o tym, iż wybierając ryczałt ewidencjonowany, nie można rozliczać się na druku PIT-28 z przychodów opodatkowanych poza ryczałtem.

Czy można zrezygnować z ryczałtu?

W przypadku decyzji o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem trzeba złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji do 20 stycznia roku podatkowego.

Rozlicz PIT
w 5 minut!

Miej PITa z głowy!

Skorzystaj z bezpłatnego, polecanego programu do wypełniania PIT.
Rozlicz się bezpieczenie za 2017 rok.

Ponad 1 000 000
rozliczonych PITów!

Zobacz dlaczego ludzie korzystają z naszego programu do wypełniania PIT. Oto kilka przykładowych opinii o Doktor PIT: