Rozliczenie roczne PIT

Dla kogo przeznaczony jest PIT-36L?

PIT-36L przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy wybrali liniową formę opodatkowania swoich przychodów. Przedsiębiorcy to osoby, które prowadzą działalność gospodarczą bądź są wspólnikami spółek osobowych opodatkowanych podatkiem PIT.

Forma liniowa polega na płaceniu podatku wyłącznie według stawki 19%, niezależnie od tego, ile wyniósł dochód w danym roku. Liniowa forma opodatkowania nie zakłada kwoty wolnej od podatku, ani 32% stawki podatku od nadwyżki ponad 85 528 zł dochodu.

PIT-36L to deklaracja przeznaczona dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej. W przypadku podatników, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej, wyboru opodatkowania liniowego dokonać mogą wyłącznie rozliczający przychód na podstawie prowadzonych ksiąg, a nie w formie stawek z tabeli działów specjalnych produkcji rolnej.

Wybierając podatek liniowy, trzeba pamiętać, że opodatkowanie tym podatkiem dotyczy wszystkich przychodów uzyskanych i opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej. Nie można zatem uzyskać z działalności gospodarczej przychodów opodatkowanych liniowo oraz być jednocześnie wspólnikiem spółki osobowej opodatkowanej na zasadzie skali podatkowej. Wspólnik, który wybierze PIT-36L, musi rozliczać wszystkie przychody z działalności na zasadzie podatku liniowego.

Rozlicz PIT
w 5 minut!

Miej PITa z głowy!

Skorzystaj z bezpłatnego, polecanego programu do wypełniania PIT.
Rozlicz się bezpieczenie za 2017 rok.

Ponad 1 000 000
rozliczonych PITów!

Zobacz dlaczego ludzie korzystają z naszego programu do wypełniania PIT. Oto kilka przykładowych opinii o Doktor PIT: