PIT 28- rozliczenie roczne

PIT-28 to druk przeznaczony do rozliczania dochodów objętych ryczałtem ewidencjonowanym. Podatnicy rozliczający PIT-28 za 2016 rok muszą pamiętać o tym, że zeznanie podatkowe musimy złożyć najpóźniej do 31 stycznia 2017 rok. Jest to termin krótszy niż w przypadku pozostałych druków PIT.

Program PIT PIT online

Kto rozlicza się za pomocą PIT-28?

Rozliczyć PIT-28 do końca stycznia 2017 roku ma obowiązek około 900 tysięcy polskich podatników. Deklarację PIT opartą właśnie o ten druk składamy, gdy

  • uzyskujemy przychody w ramach prowadzonej na własne nazwisko lub w spółce działalności gospodarczej objętej zryczałtowanym podatkiem,
  • pracujemy w ramach wolnych zawodów,
  • rozliczamy przychody z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, a także umów zbliżonych (np. dzierżawa powierzchni reklamowych).

Ulgi i odliczenia w PIT-28

Podatnicy wypełniający PIT-28 za 2016 muszą wiedzieć, że w tym druku nie ma możliwości rozliczenia ulgi prorodzinnej. Jednakże wypełniający PIT-28 mogą skorzystać z odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, ulgę abolicyjną. Ponadto podatnicy rozliczający PIT-28 mogą skorzystać z ulgi internetowej oraz ulgi rehabilitacyjnej.

Aktualny druk PIT-28 (2016/2017)

Dla podatników, którzy preferują własnoręczne wypełnienie druku PIT-28 zamieszczamy na naszej stronie internetowej druk PIT-28 w formacie .jpg oraz .pdf (idealnie nadaje się do druku). Formularze PIT można wypełnić zdecydowanie szybciej korzystając z darmowego programu do PIT, jaki dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Druk PIT-28- pierwsza strona Druk PIT-28- druga strona Druk PIT-28- trzecia strona Pit-28-4

Kliknij tutaj, aby pobrać druk PIT-28 za 2016 rok.

PIT-28 a rozliczenie preferencyjne

Formularz PIT-28 nie umożliwia łącznego rozliczania się w przypadku związków małżeńskich.Nie istnieje również możliwość korzystania z preferencyjnych warunków dla osób samotnie wychowujących dziecko.
Zobacz również: rozliczenie wspólne w PIT-36 oraz w PIT-37!

Stawki ryczałtu w PIT-28

Istnieje pięć stawek ryczałtu w przypadku wypełniania PIT-28. Obecnie kształtują się one następująco:

  • 3 proc. – dla m.in. działalności gastronomicznej czy usługowo-handlowej,
  • 5,5 proc. – dla m.in. działalności wytwórczej i budowlanej,
  • 8,5 proc. – dla m.in. przychodów z tytułu najmu i umów pokrewnych oraz działalności usługowej,
  • 17 proc. – dla m.in. usług parkingowych, usług wydawniczych, agencji turystycznych itd.,
  • 20 proc. – dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Składanie zeznania PIT-28 w 2017 roku

Przy wypełnianiu deklaracji niezastąpioną formą pomocy jest skorzystanie z aplikacji do PIT. Pomaga ona podatnikowi dokonać potrzebnych odliczeń oraz wypełnić niezbędne rubryki. Dodatkowo, dostarcza ona deklarację bezpośrednio do odpowiedniego Urzędu Skarbowego drogą internetową. Można skorzystać z niej online lub po ściągnięciu na dysk komputera. Należy pamiętać, aby nie zwlekać z wypełnieniem deklaracji – w odróżnieniu od innych formularzy, PIT-28 należy złożyć do 31 stycznia 2017 r.

 

 

PIT-28 na skróty

Rozliczenie roczne PIT-28 z doktorpit.pl jest zdecydowanie prostsze. W naszym serwisie znajdziesz:

PIT-28 online

Skorzystaj z naszej aplikacji PIT online i rozlicz PIT-28 w 5 minut.